Tko snosi odgovornost?
Pitanje: Prodao sam automobil jednom znancu, a on zbog novčanih problema ili drugog razloga, automobil još uvijek nije prenio na sebe tako da sam pravno još uvijek vlasnik automobila. Već sam primio nekoliko kazni zbog pogrešnog parkiranja nakon što je auto prodan, pa se pitam što će biti ako dođe do sudara ili, ne daj bože, do udesa s težim povredama. Hoću li ja odgovarati u tom slučaju s obzirom da sam formalno još uvijek vlasnik ili pak nesavjesni kupac koji još uvijek automobil nije prenio na sebe? (A.G., Metković)
Odgovor: Stajališta sudova glede odgovornosti za štetu zbog udesa ili ozljeđivanja osoba koje su bile u automobilu, jedinstvena su. Odgovornost za štetu ili udes snosi kupac koji vozilo nije prenio na sebe, a ne bivši vlasnik vozila koji je vozilo prodao kupcu.
Ovrha protiv strica
Pitanje: Iako je teško obolio, naš otac je zbog nevraćenog duga podnio tužbu protiv svoga brata, našeg strica. Otac je dobio spor za života, a stric se nije niti žalio protiv prvo- stupanjske presude tako da je ona postala pravomoćna. Mene i moga brata, koji smo jedini zakonski nasljednici, zanima možemo li temeljem pravomoćne sudske presude tražiti ovrhu protiv strica koji tvrdi da je smrću oca prestala bilo kakva njegova obveza. (SJ.,Pula)
Odgovor: Bez obzira što je pravomoćna presuda glasila na vašeg pokojnog oca, brat i vi kao zakonski nasljednici imate pravo protiv vašeg strica pokrenuti ovršni postupak temeljem pravomoćne presude koja je, doduše, glasila na vašeg pokojnog oca, ali vi kao zakonski nasljednici imate pravo tražiti ovrhu.
Zastara nakon pokretanja tužbe?
Pitanje: Dobio sam nezakoniti otkaz što je na kraju potvrdio drugostupanjski sud. S obzirom na to da je u pitanju bio radni spor zbog neisplate plaća zbog nezakonitog otkaza, vrijeme od podnošenja tužbe pa do pravomoćnosti presude odužilo se, tako da se bojim da nastupi zastara naplate novčanog potraživanja. Napominjem da sam tužbu podnio još 2008. godine. Je li moja bojazan opravdana? (V.LJ., Slavonski Brod)
Odgovor: Ne trebate se bojati zastare, jer ste samim podnošenjem tužbe prekinuli tijek zastare. Bez obzira koliko spor trajao, zastara je prekinuta. Kad presuda postane pravomoćna, zastara počinje ponovno teći od prvog dana pravomoćnosti presude.
Rok zastare duži od zakonskog
Pitanje: Dogovorio sam se s prijateljem da ću mu posuditi određenu svotu novaca, potrebnu za gradnju kuće, ali pod uvjetom da se dogovorimo da zastara potraživanja bude duža od općeg roka zastare od pet godina. Je li to u skladu sa zakonskim propisima? (M.V., Dubrovnik)
Odgovor: Rokovi zastare koji su predviđeni Zakonom o obveznim odnosima, ne mogu se mijenjati voljom stranaka. U konkretnom slučaju, bez obzira što ste dogovorili duži rok zastare od zakonskog, primjenjivat će se opći rok zastare od 5 godina.
Sudska zaštita od susjeda
Pitanje: Već duže vremena imam problema s prvim susjedom. Naime, njegovo je zemljište u odnosu na moje, povišeno, pa kada je on izgradio na svom zemljištu stambenu zgradu, a da pri tom nije uredio način odvodnje otpadnih voda iz svoje stambene zgrade, otpadne vode stalno teku u moje dvorište, tako da je ono stalno blatnjavo i teško prohodno. Uz to, otpadne vode uzrokuju neugodne mirise tako da mi je stanovanje pod takvim uvjetima postalo nesnošljivo. Upozoravao sam susjeda da uredi odvodnju otpadnih voda tako da ne trpi moja nekretnina, ali on odbija bilo što poduzeti da stanje popravi. Što da radim, trebam li tražiti sudsku zaštitu, te kakvi su mi izgledi u sudskom sporu? (T.D., Šibenik)
Odgovor: S obzirom na to da opisano otpuštanje otpadnih voda vas kao vlasnika susjedne zgrade uznemirava i otežava normalan život, savjetujem vam da kod nadležnog općinskog suda podnesete tužbu radi prestanka uznemiravanja i zabrane imisija (neugodni mirisi), te zatražite donošenje presude kojom se tuženom zabranjuje ispuštanje otpadnih voda i štetnih imisija na vašu nekretninu, te, naravno, zatražite isplatu troškova sudskog postupka.
Imam li pravo na obiteljsku mirovinu?
Pitanje: Uskoro navršavam 50 godina, a suprug mi je umro kada sam imala 44 godine. Stječem li pravo na obiteljsku mirovinu po pokojnom suprugu kada navršim 50 godina? (M.Š., Zagreb)
Odgovor: Nažalost, kada napunite 50 godina nećete steći pravo na obiteljsku mirovinu jer u vrijeme smrti supruga niste imali navršenih 45 godina. Da ste ispunili taj uvjet do 50. godine ne biste primali obiteljsku mirovinu, a nakon 50. godine postali bi korisnicom obiteljske mirovine.